iPhone nasıl kapatılır açılır kilitlenir?

iPhone açma kapama düğmesi aslında sadece iPhone’u tamamen kapatmak yada açmak için kullandığımız bir düğme değil. Bir çok fonksiyona sahip olan bu düğmenin biz şimdilik sadece açma ve kapama fonksiyonunu anlatacağız. Bir çok okuyucu bu konunun çok gereksiz olduğunu düşünebilir ancak çevremdeki bir çok insanın sahip olduğu iPhone’u nasıl kapatacağını bilmediğini çok iyi biliyorum. Tabiki amacımız en bilinçsiz kullanıcıdan en bilinçli kullanıcıya kadar hitap etmek.

iphone-acma-kapama

iPhone Nasıl Kilitlenir?

iPhone’u kullanmadığınız zamanlarda istemeden çalışmasını önlemek için ekranı kapatmak ve pilden tasarruf etmek için açma/kapama düğmesine basarak onu kilitleyebilirsiniz. iPhone kilitli iken gelen aramaları ve yazılı mesajları alabilir, ses yüksekliğini ayarlayabilir ve müzik dinlerken ya da telefon görüşmesi yaparken iPhone kulaklığındaki mikrofon düğmesini kullanabilirsiniz.

Aslında iPhone ekranına bir dakika boyunca dokunmazsanız kilitlenme özelliği devreye girer ve iPhone otomatik olarak kilitlenir. Otomatik kilidi kapatmak veya iPhone kilitlenene kadar geçen süreyi ayarlamak için Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit bölümüne gidin ve daha sonra bir süre seçin. Eğer isterseniz kilit ekranına parola koyabilirsiniz.

iphone-otomatik-kilit

iPhone kilitli iken ekrana dokunursanız hiçbir şey olmaz. iPhone, yine de gelen aramaları, SMS’leri ve diğer güncellemeleri alabilir. Telefon görüşmesi yaparken veya müzik dinlerken iPhone’un yanındaki (veya iPhone kulaklığındaki) düğmeleri kullanarak ses yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.

iPhone Nasıl Kapatılır?

iPhone kilitli iken her ne kadar az pil tüketse de tamamen kapalı iken hiç pil tüketmez. Bazı durumlarda pil bizim için çok önemlidir ve eğer sahip olduğumuz pil ömrü az ise ve şarj aletimiz yanımızda yoksa iPhone’nu tamamen kapatarak tekrar açıncaya kadar pilden tasarruf edebiliriz. Örneğin gece yatarken bunu uygulayabiliriz. iPhone’u kapatmak için Açık/Kapalı düğmesini birkaç saniye basılı tutun, sonrasında ekranda kırmızı sürgü gözükecektir. Sürgüyü sürüklediğinizde iPhone tamamen kapanacaktır. Kapalı durumdaki iPhone’u açmak için Apple logosu gözükene dek Açık/Kapalı düğmesini basılı tutun.

iphone-kapatma

iPhone nasıl kapatılır açılır kilitlenir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın