Yeni iPhone’un adı iPhone 5’mi olacak?

İlk iPhone 2007 yılında çıktı. 29 Haziran 2007 tarihinde piyasaya sürülen birinci nesil iPhone (iPhone 2g) cep telefonu piyasasında oyunun kurallarının tekrar yazılmasına neden olmuştu. iPhone piyasaya çıkana kadar diğer marka/model telefonlar çok karmaşık menüleri ve arayüzleri ile en iyi telefon kullanıcılarına bile zorluk çektiriyordu. Üzerinde birçok fiziksel tuş barındıran akıllı telefonların kullanımı oldukça zordu. Büyük dokunmatik bir ekranı, tek bir fiziksel tuşu ve etkileyici bir arayüzü bulunan iPhone telefon piyasasında yeni bir çağın başlamasına sebep olmuştu.

Bizim konumuz ise biraz farklı. Birileri 2008 yılının 14 Şubat’ında iphone5.com isimli domaini satın aldı! O günden bu güne geldiğimizde Apple, iPhone5.com adındaki domain adı için mücadele etti ve bu konudaki tartışmayı kazandı ve iphone5.com alan adını ele geçirmeyi başardı. iPhone5.com, Apple almadan önce iPhone ile ilgili konuların tartışıldığı bir mesaj panosuydu ve Apple ile bir bağlantısı bulunmuyordu.

Apple, iPhone5.com alan adına sahip olabilmek için Dünya Fikirsel Mülkler Organizasyonu’na (WIPO) başvurmuştu. Bu tür durumlarda “ilk gelen ilk alır” mantığının işlemediği ve Apple’ın daha önceki WIPO başvurularında iPhone4s.com gibi bazı alan adlarını geri almayı başardığı biliniyor.

Apple’ın iPhone5.com adresini alması aslında yeni iPhone’un adının iPhone 5 olacağı anlamına gelmiyor. Aslında bizim için de çok büyük bir önemi yok. Yeni iPhone yeni iPhone’dur. Adı iPhone 5 veya yeni iPhone. Beklentimiz büyük bakalım nasıl bir şeyle karşılaşacağız?

Yorum yapın