iPhone yedekleme

Yeni iPhone yada eski iPhone modellerinden birini (3G, 3GS, 4, 4S) kullanıyor olabilirsiniz. Hangi modeli kullanıyor olursanız olun mutlaka düzenli aralıklarla yedek almak zorundasınız. Düşünsenize bir üst modele geçmek istediğinizde yada telefonunuzun çalınmasına, kaybolmasına, düşüp kırılmasına ve benzeri sebeplere karşı bir yedekleme politikanız yoksa ve düzgün bir yedeğe sahip değilseniz tansiyonunuzun yükselmemesi için hiç bir sebep yok.

Telefonunuz çalışır durumda iken bir sorun yok ancak içindeki verilere bir daha erişemeyeceğiniz durumda giden telefondan çok verileriniz için üzülürsünüz. iPhone yedeğiniz olmadığı durumda telefonunuzun başına bir iş geldiğinde tüm rehberinizi (Adres Defteri, Kişiler, favoriler), notlarınızı, maps yer imlerinizi, sms mesajlarınızı, takvim, mail hesapları, fotoğraflar ve benzeri verilerinizi sonsuza kadar kaybedebilirsiniz. İşte böylesine kötü bir deneyim yaşamamak için iPhone’umuzu düzenli olarak yedeklemeliyiz. iPhone verilerinizi yedek almak için benim size önerebileceğim 2 yol var. Ancak benim favorim 2. yol. Ancak siz iki yolu da öğrenip sizin için hangisinin daha doğru olduğuna karar verebilirsiniz.

Evet, iPhone’u yedeklemenin bir yolu iTunes kullanmaktır. iTunes ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir Apple uygulamasıdır. Microsoft Windows ve Macintosh yüklü bilgisayarlarda iTunes kullanabilirsiniz. iTunes’un bir çok fonksiyonu var ancak biz şimdi yedekleme işleminden bahsedeceğiz.

iPhone’u iTunes ile yedekleme

 1. Öncelikle yapmanız gereken şey iTunes programını bilgisayarınızda yüklü değilse indirip kurmak olmalı. iTunes zaten yüklü ise en son sürüme güncelleştirmenizde büyük fayda var. Sürüm kontrolü için Yardım menüsünden Güncellemeleri Denetle seçeneğine basınız. Sizdeki iTunes Türkçe değilse iTunes Türkçe Yapma isimli makalemizi okuyabilirsiniz.
 2. iPhone ile birlikte gelen USB kablosu ile cihazımızı bilgisayarımıza bağlıyoruz. Bir süre sonra iTunes otomatik olarak açılacaktır. Eğer açılmadı ise lütfen siz açınız. iTunes açıldığında ekranın sol tarafında yer alan AYGITLAR yazısı altında iPhone’unuzun ismini göreceksiniz. Eğer isterseniz iPhone’un ismini değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde de görüleceği gibi cihazın üzerine sağ tuş ile tıklayıp Yedekle seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
 3. Yedekle seçeneğini seçtikten sonra iTunes her senkronizasyon işleminden önce otomatik yaptığı yedekleme işlemini, bu sefer hiç senkronizasyon yapmadan direk yapıyor. iTunes; Film Rulosu veya Kaydedilenler albümünüzdeki fotoğrafların, mesajlarınızın, notlarınızın, arama tarihçenizin, favori kişilerinizin, ses ayarlarınızın ve daha birçok şeyin yedeklemesini yapıyor. Müzik parçaları ve bazı fotoğraflar gibi ortam dosyaları yedeklenmiyor.
 4. Yukarıda yaptığımız yedekleme uygulamaları kapsamıyor. iPhone’da yüklü olan uygulamaların yedeğini almak bunları iTunes’a aktarmak gerekiyor. Yine cihazımıza sağ tuşla tıklıyoruz bu sefer Satın Alınanları Aktar seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Eğer çok fazla sayıda uygulamanız varsa ve boyutları büyükse bu işlem biraz zaman alacaktır.
 5. Böylece iPhone’un yedeğini bilgisayarımıza almış olduk. Zor bir ihtimalde olsa aynı anda iPhone ve bilgisayarımızın başına kötü bir şey gelirse tüm veriyi kaybedebileceğinizi unutmayın. Bu yüzden yedeklerin yüklü olduğu klasörü de başka bir diske kopyalamanızda fayda var. iTunes her cihaz için farklı yedek dosyası oluşturuyor. Yedeklerinizi görmek ve yönetmek için Düzen menüsünden Tercihleri seçin ve Aygıtlar’a gelin.
iPhone’u iCloud ile yedekleme
Yedekleme için benim tercih ettiğim yol ise iCloud kullanarak yedekleme yapmak. iOS 5 ile birlikte gelen iCloud, iPhone bir güç kaynağına bağlı ve kilitliyken, her gün Wi-Fi üzerinden otomatik olarak iPhone’unuzu yedekler. Otomatik yedekleme için aynı anda hem iCloud’u hemde iTunes’u kullanamıyoruz. iCloud ile otomatik yedekleme kullanırken eğer istersek bilgisayarınıza elle yedeklemek için iTunes’u kullanabiliriz.
iCloud bize ücretsiz olarak 5GB depolama alanı veriyor, daha büyük alanlar için ise ücret ödemek zorundayız. Ücretsiz yada satın alınan diğer içerikler 5 GB’lık ücretsiz iCloud saklama alanınızdan düşmüyor. Yani iCloud yedekleme alanımıza uygulamalarımızın kapladığı alan dahil değil. Yani uygulamaların isimleri ve verileri yedekleniyor ama uygulamanın kendisinin kapladığı alan bizim depomuzu işgal etmiyor.
iCloud şunları yedekliyor:
 • Satın aldığınız müzikleri, TV şovlarını, uygulamaları ve kitapları
 • Film Rulosu’ndaki fotoğrafları ve videoları
 • iPhone ayarlarını, rehberinizi
 • Uygulama verilerini
 • Ana ekran ve uygulama düzenlemenizi
 • Mesajlarınızı (iMessage, SMS ve MMS)
 • Zil seslerinizi
 • iTunes’da satın alınmamış müzikler iCloud’da yedeklenmez. Bu içerikleri yedeklemek ve geri yüklemek için iTunes’u kullanmanız gerekir.

Not: Satın alınan müzikler bazı bölgelerde yedeklenmeyebilir ve TV şovları bazı bölgelerde kullanılamayabilir.

iCloud yedeklemeyi iPhone’u ilk kez ayarlarken etkinleştirmediyseniz, iCloud ayarlarından bunu açmanız gerekmekte.

iCloud yedeklemelerini açma:
Ayarlar > iCloud bölümüne gidin ve daha sonra gerekiyorsa Apple kimliğinizle ve parolanızla oturum açın. Saklama Alanı ve Yedekleme bölümüne gidin ve sonra iCloud Yedekleme seçeneğini açın.

Cihazınızı hemen yedeklemek istiyorsanız
Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme bölümüne gidin ve daha sonra Şimdi Yedekle düğmesine dokunun. Bu işlem biraz zaman alacaktır ve size kalan zamanı gösterecek. Yine bu ekrandan iPhone’un en son ne zaman yedeklendiğini görebilirsiniz. Yedeklemeyi başlatmak için bir wi-fi ağına bağlı olmanız gerekiyor.

Yedeklemelerinizi yönetme
Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme bölümüne gidin ve daha sonra Alanı Yönet düğmesine dokunun. iPhone’unuzun adına dokunun. Yedekleme yaptıktan sonra tüm cihazlarınıza ait yedekleme dosyalarınızı buradan görebilir ve yönetebilirsiniz.

 

Fotoğraf ve videolarınızın yedeklerini iCloud üzerinde tutmayı yada iCloud depolama alanınızdan tasarruf sağlamak için iCloud üzerinde tutmamayı tercih edebilirsiniz. Film Rulosu’nu yedeklemeyi açma veya kapatma.
Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme bölümüne gidin ve daha sonra Alanı Yönet düğmesine dokunun. iPhone’unuzun adına dokunun ve daha sonra Film Rulosu’nu yedeklemeyi açın veya kapatın.

Eğer iCloud kullanmaktan vazgeçmek isterseniz Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme > Yedekleme bölümüne gidin, sonra iCloud Yedekleme’yi kapatın. Bu durumda bulutta saklanan tüm verilerinizin silineceğini unutmayın.

iPhone’u iTunes ve iCloud kullanarak yedeklemeyi öğrendik. Yedekten geri dönmeyi ise iphone yedekten geri yükleme isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın