iTunes yedekleri nereye alıyor?

iTunes yedekleri nereye kaydediyor? Bu sorunun cevabı kullandığınız işletim sistemi ve sürümüne göre farklıdır. iPhone’u iTunes ile yedeklediğinizde yedekleme dosyaları bilgisayarınızda her cihaz için ayrı ayrı klasörlerde tutulur. Yedeklemenin bir kopyasını farklı bir yere almak için yedeğin nerede tutulduğunu bilmeniz gerekmekte.

İşte işletim sistemi ve sürümüne göre iTunes yedeklerinin atıldığı klasör yolları, iTunes yedek kaydetme yerleri:

 • Mac OS X: ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/
 • Windows XP: \Documents and Settings\(username)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\
  Application Data klasörüne hızlı erişim için Başlat > Çalıştır seçin kutuya %appdata% yazın ye entera basın.
 • Windows Vista ve Windows 7: \Users\(username)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\
  Application Data klasörüne hızlı erişim için Başlat‘a basın ve arama kutusuna %appdata% yazıp entera basın.

iTunes backup dosyalarını bu klasöre atıyor. Peki C sürücüsünde yeterli yeriniz kalmadı ise ne yapacaksınız? iTunes yedekleme dosyalarını farklı bir sürücüye nasıl taşıyacaksınız? İşte cevabı.

iTunes backup klasörü değiştirmek için iTunes tercihlerinde bir seçenek yok. Ancak Windows’ta yer alan bir komut sayesinde biz yedekleme klasörünün yerini değiştirebiliyoruz.

Windows 7 ve Vista

 • iTunes açıksa kapatın.
 • Yedek dosyaların olduğu klasörü az önce öğrenmiştiniz. (C:\Users\(username)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\)
 • Backup klasörünü başka bir yere taşıyın. (Örneğin D:\iTunes\Backup) Eski yedekler sizin için önemli değilse bunu yapmanıza gerek yok.
 • Başlat > Arama kutusuna cmd yazıp enter’a  basarak komut istemine gelin.
 • Şimdi yazmanız gereken komut (username yazan yeri sizin bilgisayarınızdaki usera göre düzenleyin)
 • mklink /J “C:\Users\(username)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup” “D:\iTunes\Backup”

Bu komut karışık gibi gözüksede yaptığı şey aslında şu: C’deki ……\MobilSync\klasörü içindeki Backup klasörünü kısayol haline dönüştürüyor ve bu kısayolun linkini  “D:\iTunes\Backup”  klasörüne bağlıyor. Yani komut yerine  ……\MobilSync\klasörü içindeyken sağ tuş yeni kısayol seçip adını backup yolunu da “D:\iTunes\Backup”  verdiğinizde aynı şey oluyor.

iTunes yedekleri nereye alıyor?” üzerine 7 yorum

 1. merhaba,
  ıphone deki bütün dosyalarimi yedeklemedim ve bir hata yapıp eski yedekleme yaptiğim her şeyi geri yükledim son eklediğim kişiler hep kayboldu ve işim dolayısıyla bu kişilerin numarlarına ulaşmam lazim yani acaba ıphone en son ki dosyalarimi telefona kendiliğinden kaydediyormu lütfen acilen yardim ederseniz çok sevinirim

 2. Teşekkür ederim, yarım saattir aradığım dosyayı sayende elimle koymuş gibi saniyesinde buldum.

 3. Merhaba, ben bu yçntemi denedim nacak Itunes ısrarla o kısayola yazmak yerine kendine yeniden Backup diye klasör açıp C de ki orjinal konumuna yazmaya devam ediyor. Sıkıntım şu ki C sürücüm SSD ve yedek aldığım an yer bırakmıyor C de 🙂 nasıl bçr çözüöm onerebilir siniz?

 4. iyi akşamlar iphone telefonumu itunes prog.yedek aldım şimdi samsung aldım numaralarımı nasıl itunes prog.görürüm.

Yorum yapın