iPhone yedekten geri yükleme

Yedeklemenin ne kadar önemli olduğunu ve nasıl yapıldığını iPhone yedekleme isimli makalemizde yazmıştık. Ancak yine de bazı noktalardan bahsetmeden geçemeyeceğim. Su geçirmez iPhone kılıfı var ama belkide sizde yok bu yüzden iPhone suya düşebilir, düşürebilirsiniz, çalınabilir, kaybedebilirsiniz, yanlışlıkla tüm içeriği silebilirsiniz yada başka bir sebepten dolayı tüm içeriğinizi kaybedebilirsiniz. Cihazınızda donma, kilitlenme vb gibi sorunlar varsa iPhone Servisleri içeriği size haber vermeden silebilirler. Ya da yeni iPhone satın aldığınızda eski cihazınızda yer alan tüm verileri yenisine aktarmak istersiniz.İşte bu yüzden iPhone’un yedeğini almak çok önemlidir.

Şimdi ise aldığımız yedeği nasıl geri döndürebileceğimizden bahsedeceğim.

iTunes ile alınan yedekten geri dönme

  • Yedeklenen iPhone verisini geri yüklemek istediğiniz iPhone’a aktarmak için bu cihazı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. iTunes otomatik olarak açılacaktır, açılmadı ise siz açınız.
  • Yeni iPhone’unuza hoşgeldiniz penceresi açılacaktır. Asla Kaydettirme düğmesine basarak bu ekranı geçiniz. Bu ekranı geçmenizle birlikte iTunes cihazınızı senkronize etmeye çalışacaktır. Pencerenin üstünde bunu görebilirsiniz. Ben senkronize olmasını istemediğimden dolayı Eşzamanlama penceresinde yer alan x işaretine basarak eşzamanlamayı iptal ediyorum. Aşağıdaki resimde basmanız gereken düğme kırmızı halka içine alınmıştır.
  • Şimdi sol tarafta yer alan cihazımızın ismini sağ tuş ile tıklatalım ve açılan pencereden Yedekten Geri Yükle… seçeneğini seçelim.
  • Bu seçeneği seçtiğimizde aşağıdakine benzer bir ekran görüntüsü göreceksiniz. iPhone Adı yazan bölümde daha önce yedeğini aldığınız cihazların bir listesi bulunmakta. Hangi cihazı geri döndürmek istiyorsanız onu seçip Geri Yükle düğmesine basmanız gerekiyor.
  • İçeriğinizin büyüklüğüne göre geri yükleme işlemi biraz zaman alacaktır. İşlem bittiğinde en son aldığınız yedek cihazınıza geri dönecektir.

iCloud ile alınan yedekten geri dönme

Benim favori yedekleme yöntemim iCloud kullanarak yedekleme. Ancak bazı kullanıcılar iTunes ile yedeklemeyi tercih ediyor. iCloud kullanarak yedekleme yapan kullanıcılar için yedekten geri dönme işlemi oldukça basit. Yedeği dönmek istediğiniz cihaz iOS 5 ve üzeri ise bu gerçekten çok kolay, cihazınızda eğer iOS 5 ve üzeri yüklü değilse öncelikle iPhone Güncelleme işlemini yaparak iOS sürümünü yükseltmeniz gerekiyor.

iOS 5 ve üzeri cihazımızı sıfırladığımızda yada kutusundan ilk kez çıkardığımızda bizi Hoş Geldiniz ekranı karşılıyor. Dil seçimini yaptıktan sonra ilk yapmamız gereken şey kablosuz ağa bağlanmak çünkü iCloud yedeğinden geri dönmek için Internet bağlantısı şart. Yedekleme dosyanız büyükse ve kotalı internet kullanıcısı iseniz kotanız bir anda dolabilir. Bu yüzden restore işlemi yapacağınız zaman kotasız bir internet bağlantısı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Cihaz internete bağlandıktan sonra aktivasyon işlemini yapıyor. Aktivasyon işleminden sonra bize yedeğimiz olup olmadığını soruluyor. iCloud yedeğimizden restore işlemi yapmak istediğimizden dolayı “iCloud Yedeklemesini Yükle” seçeneğini seçip gelen ekranda  iCloud kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.

Giriş yaptıktan sonra hangi yedek dosyasına geri dönmek istiyorsak seçip devam ediyoruz. Bu aşamadan sonra geri yükleme işlemi başlıyor. iOS öncelikle cihazın temel ayarlarını kısa bir sürede geri yükleyerek cihazı kullanıma sunuyor ve bize şöyle bir mesaj veriyor:

Yedekten Geri Yükleme – iPhone’unuzun ayarları geri yüklendi. Satın aldığınız uygulamalar ve ortamlar şimdi otomatik olarak indirilecektir.” Bu aşamadan sonra telefonu kullanmaya başlayabilirsiniz. Çağrı ve sms alabilir arama yapabilirsiniz.

Ancak bundan sonra iOS, yedeğinizin geri kalan kısmını adım adım indiriyor. Bir yandan uygulamalarınız iniyor diğer yandan fotoğraf ve video arşiviniz. İşte bu gerçekten uzun sürebilir. Bazı oyunlar 1GB büyüklüğe erişti ve geçenlerde vardır elbette. Video ve fotoğraf arşivinizde büyükse bu zaman artabilir.

iCloud cihazınıza transfer edilen şarkıları, zil seslerini, resimleri ve benzerlerini yedeklemediği için bunlar geri gelmiyor. Bu yüzden bu dosyaları iTunes kullanarak tekrar cihazınıza transfer etmeniz gerekiyor.

Her iki yöntemden de dilim döndüğünce bahsettim, umarım faydalı olmuştur.

iPhone yedekten geri yükleme” üzerine 2 yorum

  1. merhaba ben İphone 3GS kullanıyorum haliyle sistemim de İOS 6. Ben birkaç ay önce bilgisayara bir yedek yapmıştım bundan yaklaşık 1 ay sonra telefonla ilgili bir sorun oldu ve ben de telefonu yaptığım bu yedeğe döndürdüm fakat bu arada çektiğim fotoğrafların yedeğini almayı unuttum. sonra fotoğrafların icoulda yedeklenmiş olduğunu gördüm. İclouddaki bu yedekten telefonu sıfırlamadan fotoğrafları almamın bir yolu var mı?

Yorum yapın