iPhone garanti sorgulama

iPhone’un garantisinin bitmesine daha ne kadar süre var? Arıza durumunda iPhone’un garantisi acaba hala devam ediyor mu diye düşünürüz. Bunu öğrenmenin farklı yolları var. Aslında iPhone Garanti Şartları cihazın satın alındığı ülke ile ilgili olarak değişiklik gösteriyor.

iPhone’u eğer Türkiye’deki bir operatörden (Turkcell, Avea, Vodafone) aldıysanız 2 yıl resmi garanti süresi bulunmakta. Bu süre resmi ithalat yapan ve  faturalı satış yapan diğer dükkanlar içinde geçerli. Yani iPhone’u Teknosa, vatan bilgisayar, gold bilgisayar, media markt, darty, elektroworld, hepsiburada gibi marketlerden de alsanız garanti süresi 2 yıldır. Garanti süresi fatura tarihinden itibaren başlar ve cihazınızı servise göndermek için faturayı arayıp bulmanıza gerek yok. Çünkü cihaza ait bilgilere imei no üzerinden ulaşabiliyorlar.

iPhone’u yurtdışından aldıysanız yada başka biri yurtdışından alıp siz ondan (sahibinden.com, gittigidiyor.com, doğubank vb yerlerde satılan yurtdışı cihazlar) ücretli yada ücretsiz olarak aldıysanız garanti süresi 1 yıldır ve 1 yıllık süre Apple Store bulunan ülkelerde (Bazı durumlarda sadece iPhone’un satın alındığı ülkede) geçerlidir. 1 yıllık uluslararası garanti süresinin dışında o ülkenin kendine özel bir garanti koşulu olabileceğini de unutmayın.

iPhone’a Turkcell ile sahip olduysanız ve kampanyada seçtiğiniz telefonda sorun yaşanması durumunda ne yapmanız gerekiyor?

  • iPhone’u en kısa sürede yetkili bir teknik servise götürmelisiniz. iPhone garanti kapsamında, tamir edilecektir. iPhone’unuzu garanti kapsamındayken servise götürdüğünüzde herhangi bir ücret ödemezsiniz.
  • Garanti kapsamı dışındaki, kullanıcı hatasından kaynaklanan arızalarda ise Yetkili Teknik Servis’in belirleyeceği tutarı ödemelisiniz.
  • Kampanya kapsamında aldığınız iPhone, satış noktasında arızalı çıktığı takdirde yenisi ile değiştirilir. Satış sonrası arızalı çıktığı takdirde ise 15 gün içinde cihazı aldığınız Turkcell İletişim Merkezi’ne elden teslim etmelisiniz.

iPhone’a Avea ile sahip olduysanız ve kampanyada seçtiğiniz telefonda sorun yaşanması durumunda ne yapmanız gerekiyor?

  • Kampanya kapsamındaki iPhone cep telefonunda oluşacak arızalar ve / veya herhangi başka bir sebeple ürün iadesi, arızalanması, değiştirilmesi vb. talepler durumunda sorumluluk satışın yapıldığı mağazaya, üretici ve ithalatçı firmaya aittir; Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin hiç bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

iPhone’a Vodafone ile sahip olduysanız ve kampanyada seçtiğiniz telefonda sorun yaşanması durumunda ne yapmanız gerekiyor?

  • Kampanyaya ait cihazlarda oluşabilecek arıza veya herhangi bir nedenle yapılacak olan geri iade işlemlerinden sorumluluk ithalatçı firma, satışın yapıldığı mağazaya aittir. Bu gibi durumlarda Vodafone A.Ş.’nin ve Vodafone Teknoloji A.Ş.’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yukarıda da görüldüğü gibi aslında 3 operatör de aynı şeyi söylüyor. Fatura bilgilerinizi kontrol edin ve iPhone’un hangi ithalatçı tarafından getirildiğini öğrenin. Zaten operatörlerle anlaşmalı olan bir kaç tane yetkili servis var. Eğer nereye göndereceğinizi bilmiyorsanız en iyisi operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayıp öğrenmek.

Cihazınıza ait faturayı bulamıyorsanız bu durumda sizdeki iPhone’un yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı olduğunu nasıl anlayacaksınız? iPhone’un Türkiye’den alınma olup olmadığını öğrenmenin çok kolay bir yolu var: iPhone yurtiçi mi yurtdışı mı?

Bunu öğrendikten sonra eğer telefonunuz yurt içi ise kvk yada genpa çıkışlı olup olmadığını şu şekilde öğrenebilirsiniz.

kvk iphone garanti sorgulama

iPhone’un KVK çıkışlı bir cihaz olup olmadığını öğrenmek için cihazınıza ait 15 haneli IMEI numarasını KVK’nın IMEI no sorgulama ekranını kullanarak ilgili yere girmeniz yeterlidir.

genpa iphone garanti sorgulama

iPhone’un GENPA çıkışlı bir cihaz olup olmadığını görmek için cihazınıza ait 15 haneli IMEI numarasını GENPA”nın IMEI no sorgulama ekranını kullanarak girmeniz gerekiyor.

Bunların dışında istanbul bilişim, gold bilgisayar vb. siteler bazen kendileri de ithal ederek iphone satışı yapabiliyorlar. Bunlarla ilgili durumu en güzel aldığınız yerden öğrenebilirsiniz.

Uluslararası garanti durumunu sorgulamak için Apple web sitesini kullanabilirsiniz. Apple iPhone Garanti Sorgulama

Uluslararası garanti sorgulama sayfasına girdiğinizde sizden iPhone Seri numarasını girmeniz istenecektir. Seri numarasını birden fazla yöntemle ( iPhone Seri No öğrenme) öğrenebilirsiniz.

Seri numarasını kutucuğa giriyoruz ve Continue düğmesini tıklıyoruz.

Aşağıdaki ekranda garanti durumu ile ilgili bilgileri görebilirsiniz. Cihaz Almanya’daki bir Apple Store’dan alındı. iPhone 4S’in 90 günlük telefon desteği süresi henüz bitmemiş. Ayrıca 1 yıllık uluslararası garanti devam etmekte. Ancak arıza durumunda cihazı Almanya’ya göndermem gerekiyor.

Diğer cihazımız olan iPhone 3GS için durum farklı. Cihaz Türkiye’den (Turkcell) alındı. 1 yıllık süre dolalı uzun zaman oldu. Dolmasa idi bile Türkiye’de henüz Apple Store olmadığı için uluslararası garanti burada geçerli değil. Ama buna ihtiyacınız yok çünkü resmi ithalat yolu ile Türkiye’de satışı yapılan iPhone’lar zaten 2 yıl garantili.

iPhone garanti sorgulama” üzerine 9 yorum

  1. benim cihazımın garantisinin ne olduğunu bilmiyorum cihazımın garantili olduğunu biliyorum ama ithalat yoluyla yurda giren cihaz ama garanti için nereye göndereceğim telefonu ?

  2. Ben turkiyeden akdm.uluslararasi garantisi bitmedi daha.genpa garantisi de var.fakat ben İngiltere de appstoreda uluslararasi garantiden yararlanabilir miyim ?

  3. Merhaba bnde iphone4 var ikinci el kapandi icloud Dan garantisi varmi varsa nerden alindi nerden garantili

  4. Merhaba İphonumun nereden alındığını hangi mağazadan alındığını nasıl öğrenenbilrim. Hangi tarihte alındığı bilgisi var fakat mağaza bilgisine ulaşmak istiyorum.

  5. ben amerikadan iphone 6 aldım türkiyede kendi hattımı kullanabilir ve servis hakkından yararlanabilir miyim

Yorum yapın