iPhone garanti şartları

Aslında iphone modelleri için garanti şartlarını ikiye ayırmak gerekir. Türkiye’deki bir kurumun fatura keserek sattığı veya kampanya ile verdiği iPhone’lar Türkiye’de geçerli olan 2 yıllık garanti kapsamına dahildir. Eğer faturası Türkiye’deki bir kurum tarafından kesilmemişse o iPhone 1 yıl garantilidir ve bu garanti Türkiye’de geçmez. Buna resmi ithalat yolu ile Türkiye’de satılan iPhone’lar ve diğerleri diyebiliriz. iPhone garanti koşulları fatura kesilen yere göre farklılık gösteriyor.

Hangi arızaların garanti kapsamında olduğu yada olmadığını tam olarak bilemiyoruz çünkü bu modelden modele göre değişiklik gösteriyor. Ancak sıvı teması, düşürme gibi kullanıcı hataları garanti dışı oluyor.

iPhone satın alırken satıcı size cihazın Türkiye çıkışlı olduğunu söyleyebilir. Sahibinden.com, gittigidiyor.com gibi sitelerde satış yapan bazı satıcılar hatta doğubank’ta satış yapan bazı satıcılar sıfır yada ikinci el cihazı satarken Türkiye garantili olduğunu söylebilir, bunu anlamanın kolay bir yolu var: iPhone nereden alınmış?

Resmi ithalat yapan firmalar fatura kesmek ve dolayısı ile 2 yıl garanti vermek zorundadırlar. Yoksa ithalat izinleri çıkmaz ve ürünü ithal edemezler. Örneğin Turkcell, Avea, Vodafone gibi operatörlerin kampanyalarından yada kampanyasız olarak aldığınız iphone’lar Türkiye’de 2 yıl garantilidir. GSM operatörlerinin dışında Vatan bilgisayar, Gold bilgisayar, hepsiburada.com, teknosa, dart, elektroworld, saturn vb firmalarda resmi ithalat yaparak iphone satıyorlar ve fatura kesiyorlar. Buralardan satın alınan  iPhone’lar da 2 yıl garantilidir. Tabi burada adını saymadığımız başka ithalatçılarda var elbette. Eğer cihaza bu yollardan biri ile sahip olduysanız iPhone garanti sorgulama isimli makalemizde yer alan teknik servislerden birine (genpa, kvk, teleservice) cihazınızı gönderebilirsiniz.

Diğerleri dediğimiz grup ise faturası yurtdışında kesilen ve oradan  alınan iPhone’lar. Cihazı yurtdışından kendimiz almış olabiliriz veya bir tanıdığımız hediye olarak getirmiş de olabilir. Yine 2.el ve sıfır satış yapan  web sitelerinden birinden de almış olabiliriz. Yurtdışında alınan iphone’un yurtdışında kesilen faturası sizde bile olsa Türkiye’de bir anlam ifade etmiyor ve uluslararası garanti denilen zımbırtı burada geçmiyor. Uluslararası iPhone garantisi Apple Store olan ülkelerde geçerli. Ancak sadece bu değil. Bazı ülkelerde farklı şartlar olabilir, bunu Apple söylüyor. 1 yıllık sınırlı garanti ile ilgili bazı bilgiler:

İŞBU GARANTİYE NELER DAHİLDİR?
Apple, orijinal pakette yer alan Apple markalı donanımlar ile aksesuarlarını (“Apple Ürünü”), Apple’ın yayımlanan kullanım kılavuzlarına uygun kullanılmaları halinde, ürünün perakende olarak son kullanıcı alıcı tarafından satın alınmasından itibaren BİR (1) YIL süre ile (“Garanti Süresi”) teçhizat ve işçilik hatalarına karşı garanti etmektedir. Apple’ın yayımlanan kullanım kılavuzları, teknik şartname, kullanıcı rehberleri ve hizmet iletişimlerinde kullanılan bilgiler dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın bütün bilgileri kapsamaktadır.

İŞBU GARANTİYE NELER DAHİL DEĞİLDİR?
İşbu garanti, Apple donanımı ile paketlense ya da satılsa bile, Apple markalı olmayan donanımlar ile herhangi bir yazılımı kapsamamaktadır. Apple’ın dışındaki üreticiler, tedarikçiler ya da yayımcılar size kendi garantilerini verebilir ancak Apple, kanunun izin verdiği ölçüde, ürünlerini “OLDUĞU GİBİ” tedarik etmektedir. Apple tarafından dağıtılan (sistem yazılımı da dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın) Apple markalı ya da Apple markası dışındaki yazılım işbu garanti kapsamına dahil değildir. Söz konusu yazılımın kullanımı kapsamındaki haklarınız ile ilgili olarak lütfen yazılımın yanında yer alan lisans sözleşmesine bakınız. Apple Ürünü’nün kesintisiz ya da hatasız olarak çalışması ile ilgili olarak, Apple herhangi bir garanti vermemektedir. Apple Ürünü’nün kullanımı ile ilgili talimatların uygulanmamasından kaynaklanan zararlardan Apple sorumlu değildir.

İşbu garanti (a) malzeme ya da işçilik sebebiyle oluşan ayıplardan kaynaklanan arızalar hariç piller ya da kaplamalar gibi zamanla azalmak üzere tasarlanan tüketilebilir parçalar, (b) çizikler, çentikler ve portlardaki plastiğin kırılması dahil olmak fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, kozmetik zararlar, (c) diğer bir ürünle birlikte kullanımdan doğan zararlar, (d) kaza, kötü kullanım, hatalı kullanım, sıvıyla temas, yangın, deprem ya da sair harici etkenlerden doğan zararlar, (e) Apple Ürününün Apple’ın yayınlanan rehber kurallarına uymaksızın kullanımından doğan zararlar, (f) Apple’ın acentesi ya da bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı (“AASP”) olmayan bir kişi tarafından gerçekleştirilen (yükseltmeler ve genişletmeler de dahil olmak üzere) servisten doğan zararlar, (g) Apple’ın yazılı izni olmaksızın işlev ya da kapasite değişikliği amacıyla modifiye edilen Apple Ürünleri, (h) normal kullanımdan doğan aşınma ve yıpranmaya nedeniyle oluşan ya da Apple Ürününün normal yaşlanmasının neden olduğu sair arızalar ya da (i) seri numarası silinmiş ya da okunmaz hale gelmiş Apple Ürünleri için geçerli değildir.

ÖNEMLİ SINIRLAMA
Apple, kendisinin ya da Yetkili Distribütörünün Apple Ürününü ilk kez satmış olduğu ülkeye verilen garanti hizmetini sınırlandırabilir.

iPhone için limitli 1 yıllık garanti konusunda daha fazla bilgi almak için Apple garanti dokümanını kullanabilirsiniz.

Yurt dışından alınan iPhone’da bir arıza meydana geldiğinde eğer isterseniz Genpa, KVK, Teleservice gibi firmalara cihazınızı gönderebilirsiniz. Ancak bu firmalar yurtdışından alınan iPhone arızalarına sadece para karşılığı hizmet veriyorlar. Şöyle örnek verirsek daha açıklayıcı olur sanırım. Yurtdışı’ndan iPhone 4S satın aldınız ve Türkiye’ye ye döndünüz. Eve geldiniz ve merakla iPhone kutusunun jelatinini açarak cihazı kutusundan çıkardınız. iPhone 4S”e sim kartınızı taktınız, buraya kadar her şey yolunda. Ancak ne yaptıysanız wireless çalışmadı. Farklı ağlarda denediniz ancak nafile. Kim bilir? belki de üretim hatası. Üretim hatası da olsa, sonradan da arızalansa bu iPhone’un garantisi Türkiye’de geçmiyor. Cihazınızın uluslararası 1 yıllık garanti kapsamında olup olmadığını buradan öğrenebilirsiniz.  (Sorgulama sonrasında ekrana gelecek olan Repairs and Service Coverage başlığında bir ünlem işareti varsa büyük ihtimalle garantisi dolmuş yada 1 yıllık sınırlı garantiye dahil değil.)

 

Yorum yapın