iPhone nereden alınmış?

iPhone’un nereden alındığı özellikle garanti koşullarından dolayı önem kazanıyor. Türkiye’de resmi yollarla ithalat yapan firmalar 2 yıl garanti vermek zorunda. Gold, vatan, istanbul bilişim, hepsiburada gibi şirketler ya operatörlerin (turkcell, avea, vodafone) resmi olarak getirdikleri iphone’ları satıyorlar yada kendileri ithal edip satıyorlar. Yurtdışından alınan iphone’lar ise bir yıl garantili ancak Türkiye’de bu garanti geçerli değil. Buradan daha detaylı bir şekilde iPhone garanti koşullarını öğrenebilirsiniz.

Sahip olduğunuz yada almayı planladığınız iPhone nereden alınma? iPhone’un yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı olduğunu nasıl anlayacaksınız? iPhone’un Türkiye’den mi yoksa yurtdışından mı alınma olup olmadığını öğrenmenin çok kolay bir yolu var.

Cihazın IMEI numarasını kullanarak yurt içinden mi yoksa yurtdışından mı alındığını anlamak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun IMEI sorgulama adresini kullanabilirsiniz. Ayrıca cihazın kayıtlı olup olmadığını da buradan görebilirsiniz.

iPhone’un hangi ülkeden alındığını bu yöntemle öğrenemiyoruz ancak bu şu aşamada bizim için çok gerekli değil zaten.

Aşağıdaki resimde Nokia marka cep telefonumuz için yapılan sorgulamada görebileceğiniz gibi cihaz ithalat yolu ile kaydedilmiş ve IMEI numarası kayıtlı. Bu cihazın Türkiye’de geçerli 2 yıl garantisi olduğu anlamına geliyor.

Yurtiçi iPhone kayıt
Cihaz nereden alınmış?

Aşağıdaki resimde Apple iPhone için yapılan sorgulamada görebileceğiniz gibi cihaz yolcu beraberi ile gelmiş ve bu yolla kaydedilmiş ve IMEI numarası kayıtlı. Yolcu beraberi getirilen iPhone’un garantisi Türkiye’de geçmiyor. 1 yıl uluslararası garanti denilen şey iPhone için geçerli değil. Cihaz sadece alındığı ülkede ve/veya Apple Store olan ülkelerde geçerli. Cihazınızın garantisi ile ilgili durumu Apple web sitesinden öğrenebilirsiniz.

iPhone nereden alınmış?

Yorum yapın