Yurtdışından getirilen ve imei’si bulunan her cihazın pasaport kaydı yapılmak zorunda, iPhone’un yanı sıra sim kart takılabilen iPad modelleri de bu kapsamda yer alıyor. Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile yapılan ve 01.02.2008 tarihinden itibaren geçerli olan düzenlemeye göre bir kişi yurtdışından 2 takvim yılında 1 adet cep telefonu getirebiliyor. Ayrıca yolcunun yurda giriş yaptığı tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde cep telefonunu yetkili Abone Kayıt Merkezlerinden birinde kayıt altına aldırması gerekiyor.

iPhone pasaport kaydı yapılmazsa cihaza yerel bir hat takıp operatörden sinyal almanızdan itibaren 15–30 gün sonra iPhone’un cep telefonu özelliğini kullanamazsınız, yani telefonunuz sinyal yok mesajı verir bu durumda cihazınızı kayıt işlemi yaptırana dek sadece iPod gibi kullanabilirsiniz.

iPhone pasaport kaydını nerede yaptırabilirim?

Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin Abone Kayıt Merkezlerinde yaptırabilirsiniz.  Yurtdışından getirdiğiniz iPhone’u kayıt altına almak için Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.ya da Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. şirketlerinin Abone Kayıt Merkezlerin’den birine gitmeniz gerekiyor.

iPhone Pasaport Kayıt işlemi için gereken şartlar belgeler nelerdir?

  • AKM’ler kayıt işlemi sırasında kişinin şahsen başvurusu,
  • kişiye ait imzalı dilekçesi,
  • kişiye ait pasaport fotokopisi (Son bir ay içinde yurda giriş yapıldığını gösteren sayfanın da fotokopisi alınmalıdır)
  • cihazın IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) numarası bilgileri
  • Kayıt işleminin yapılabilmesi için vergi dairesine ödenen 100 TL harca ait makbuzun aslı (Detay için: Cep Telefonu Kayıt Harcı)
Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin Abone Kayıt Merkezlerinde yaptırıldıktan sonra İşletmecilerin merkezlerinde toplanan belgeler bir sonraki ayın 20’sine kadar Kurum Merkezine gönderilmekte ve belgelerin incelenip cihazın Gümrük Mevzuatına ve Yönetmeliğimize uygun olarak yurda sokulduğunun anlaşılmasını müteakip cihaz kayıt altına alınmakta. Gönderilen evraklar içerisinde sahte, eksik ya da hatalı evrakların bulunması durumunda kayıt işlemi iptal edilerek cihaz kullanıma kapatılmakta ve sahte kayıt işlemi yaptıranlar hakkında yasal işlemler başlatılabilmekte.
iPhone Pasaport Kayıt işlemi ücreti ne kadar?

Yetkili abone kayıt merkezleri 5-10TL arası bir ücret talep ediyorlar. Eğer sizi tanıyor iseler hiç ücret talep etmeyebilirler de.

Yurt dışından geleli 1 aydan fazla oldu pasaportuma telefon işletebilir miyim?

Hayır. Yurda giriş yaptığınız tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde cep telefonunuzun yetkili Abone Kayıt Merkezlerinden birinde kayıt altına aldırması gerekiyor.

Kayıt işlemi için pasaportumu ücret karşılığı satabilir miyim? Yada ücretsiz olarak verebilir miyim?

Bu yasal değil. Mağdur olmamanız için kendi pasaport bilgilerinizi ücret karşılığı ya da ücretsiz olarak başkalarına vermemeniz gerekiyor.

Bazı sitelerde ve dükkanlarda kayıtsız iPhone satılıyor bunları alsam sonra bir pasaport bulup kaydettirsem bir sorun çıkar mı?

Her hangi bir mağduriyete uğramamak için kayıtsız satılan iphone satın almayınız.

Ücret karşılığı pasaport kaydı yapan kişi yada kurumlar var bunlar güvenli midir?

Yurtdışından getirilen kayıt dışı cihazları ücret karşılığında hukuk dışı yollara tevessül ederek bu tarz ilana çıkan ve cihaz kaydı yapacağını iddia eden kişi ya da Kurumlar ve bu işlemi yaptıranlar hakkında Savcılığa Suç Duyurusunda bulunulmaktadır. Dikkatli olmalısınız.

Kısa sürede Türkiye’de kalacak olanların  cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekiyor mu?

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri); ülkemizde faaliyet gösteren herhangi bir GSM işletmecisi ile abonelik sözleşmesi yapmaları durumunda; işletmeci tarafından kişilerin cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılmaktadır. Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kişilere ait cihazlar kayıt altına alınabilir mi?
Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

  • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
  • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
  • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir. Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.