iPhone 5 ile birlikte artık nano sim kart dönemi başladı. Normal sim kartı keserek micro sim kart yapabiliyorduk. Peki normal sim kartı yada mikro sim kartı keserek nano sim kart yapabilecek miyiz? Bir çok uzman bunun nano sim kartın çip yapısının farklı olması nedeni ile mümkün olmayacağını söylüyor. Ancak üreticiler şimdiden nano sim cutter makinaları için sipariş alıyorlar. Şu an için emin değiliz ancak nano sim kart kesici elimize ulaşıp ilk kartı kestiğimizde bu sorunun cevabını kesin olarak söyleyebileceğiz.

Kullandığınız operatör (Turkcell, Avea, Vodafone) nano sim kartı satışa sunana kadar iPhone 5 sahibi olduysanız nano sim kart konusu başınızı ağrıtacak. Makasla kartın kenarlarını kesme yöntemi ile denemeler yapabilirsiniz ancak bir kaç tane kartı feda etmeniz gerekebilir. Ancak iPhone 5 için buna değebilir. Aşağıdaki resimde iPhone modellerine göre kullanılan sim kart tiplerini görebilirsiniz. Resime göre kartların devre çizimleri aynı sadece boyutları farklı. Eğer böyle olursa işimiz kolay olacak. Makasla istenen boyuta getirip nano sim kartımızı kullanabiliriz.

Aşağıdaki resimde  ise sim kart kesici makine görüntülenmekte. Alet sizi makasla uğraşmaktan kurtarıyor. Normal sim kart yada mikro sim kartınızı kesicinin yuvasına koyuyorsunuz ve delgeç misali kartınızı kesiyorsunuz.

Ben daha önce her iki yöntemi de kullanarak onlarca sim kartı micro sim karta dönüştürdüm. Herhangi bir sorun yaşamadım. Ancak nano sim kartta durum farklı olabilir. Nano sim kartın  Apple tarafından unlock yapmayı önlemek için çıkarıldığı söylentisi var. Bu durumda gevey gibi aparatla yada jailbreak yöntemi ile unlock engellenmek istenmiş olabilir. Ancak farklı yöntemlerle birilerinin unlock sorununa kafa yoracağı kesin.